Vintage Inspired 2.7 Carat Emerald Cut Created Orange Sapphire Wedding Necklace
Product Details
Achieve a vintage style with this Lab Grown Orange Sapphire Necklace. It features an 8X10 MM Emerald Cut Lab Grown Orange Sapphire set in prongs, surrounded by double halo of round and princess cut moissanite stones. Hanging from an strong cable chain with a stone studded bail, this Wedding Necklace for Bride represents modern luxury. This timeless Sapphire Emerald Cut Necklace is destined to become a family heirloom, passed down through generations. Blending nostalgia with contemporary design, this Vintage Necklace boasts a beautiful aesthetic and romantic charm that captures deep emotions. It serves as a powerful symbol of love, drawing attention wherever it is worn. With a modern artistic flair, this Double Halo Necklace becomes a treasured keepsake, perfect for wearing alone to create a chic appearance. It adds a romantic touch to a trendy urban outfit, showcasing the lasting impact of emotions. Whether as a classic piece or a bold modern statement, it is a significant addition to your jewelry collection. Celebrate the enduring and unconditional love shared between people. This Bridal Pendant features AAAA Quality Lab Grown Orange Sapphire and D-VS1 Quality Moissanites, complete with certification to guarantee its lasting brilliance.
| Product Information | |
|---|---|
| SKU | SHP-PENDANT0821340869 |
| Length | 21.5 mm |
| Width | 12.5 mm |
| Height | 5 mm |
| Metal Weight | 4.09 gm (Approximate) |
| Total Stone Weight | 3.33 Carat (Approximate) |
| LAB CREATED ORANGE SAPPHIRE INFORMATION | |
|---|---|
| No.of Stones | 1 Pieces |
| Total Weight | 2.75 Carat (Approximate) |
| Dimension(approx) | Emerald Cut-8X10 mm-1 Pcs |
| Color | Orange |
| Cut | Brilliant |
| Shape | Emerald Cut |
| Setting Type | Prong-Setting |
| Quality Grade | AAAA |
| MOISSANITE INFORMATION | |
|---|---|
| No.of Stones | 66 Pieces |
| Total Weight | 0.58 Carat (Approximate) |
| Dimension(approx) | Round-0.80X0.80 mm-12 Pcs Round-0.90X0.90 mm-45 Pcs Round-1.10X1.10 mm-2 Pcs Round-1.20X1.20 mm-3 Pcs Round-1.30X1.30 mm-1 Pcs Princess Cut-2.50X2.50 mm-3 Pcs |
| Color | White |
| Cut | Brilliant |
| Shape | Round, Princess Cut |
| Setting Type | Prong-Setting |
| Quality Grade | D-VS1 |
| Product Parent Collection Handle |
|---|
| lab-created-orange-sapphire-necklaces |








