Classic Ethiopian Opal Stud Earrings with Diamond Halo
Product Details
Fall in love with the captivating charm of these gorgeous Ethiopian Opal Stud Earrings. Embellished with a stunning 4 MM round shaped Ethiopian opal gemstone that mesmerizes with its vibrant play of colors. This opal is encircled by a halo of dazzling diamond stones, adding a timeless touch of elegance. These Round Stud Earrings feature AAA quality Ethiopian opal and HI-SI quality diamonds, giving them a luxurious vibe. They are the ideal gift for someone special or a delightful treat for yourself. Whether you are dressing up or keeping it laid-back, these Opal Halo Earrings will enhance any outfit. They are versatile enough to transition from day to night and are sure to become a beloved addition to your jewelry collection. The secure screw back closure of these Ethiopian Opal and Diamond Earrings hugs the earlobe, making sure they stay put all day long. They are perfect for making a bold impression in your jewelry collection and will come in premium packaging along with a certificate of authenticity.
| Product Information | |
|---|---|
| SKU | SHP-EARRINGS112113592 |
| Length | 7.5 mm |
| Width | 7.5 mm |
| Height | 3.6 mm |
| Metal Weight | 1.74 gm (Approximate) |
| Total Stone Weight | 0.95 Carat (Approximate) |
| ETHIOPIAN OPAL INFORMATION | |
|---|---|
| No.of Stones | 2 Pieces |
| Total Weight | 0.50 Carat (Approximate) |
| Dimension(approx) | Round-4X4 mm-2 Pcs |
| Color | Rainbow |
| Cut | Brilliant |
| Shape | Round |
| Setting Type | Prong-Setting |
| Quality Grade | AAA |
| DIAMOND INFORMATION | |
|---|---|
| No.of Stones | 24 Pieces |
| Total Weight | 0.45 Carat (Approximate) |
| Dimension(approx) | Round-1.20X1.20 mm-16 Pcs Round-1.60X1.60 mm-8 Pcs |
| Color | HI |
| Cut | Brilliant |
| Shape | Round |
| Setting Type | Prong-Setting |
| Quality Grade | SI |
| Product Parent Collection Handle |
|---|
| opal-earrings |

















